Czas ładowania strony www

W poprzednim wpisie Najczęstsze błędy webmasterów cz.1 mowa była o błędach, które wpływają na optymalizację witryny. Dzisiaj pod lupę bierzemy – szybkość wczytywania strony.

Czy zdarzyło Ci się zrezygnować z przeglądania jakiejkolwiek strony przed jej pełnym załadowaniem ?

Jestem niecierpliwy i często rezygnuje przeglądania takiego zasobu. Roboty Google, przemierząjąc stronę po stronie również sprawdza prędkość ładowania się danej witryny. Jest to ważny czynnik rankingowy Google.

Jest to bardzo zrozumiałe. Jeśli strona ładuje się wolno, użytkownicy spędzają na niej mniej czasu, dlaczego więc Google miałoby promować serwisy mało przyjazne użytkownikowi ?

Prędkość ładowania strony www to ważny czynnik SEO

Jak sprawdzić prędkość ładowania witryny?

Pierwszym narzędziem z którego korzystam najczęściej to Pingdom Website Speed Test. Narzędzie sprawdza, każdy plik (skrypty, zdjęcia, css itd) i w przystępny sposób prezentuje wyniki i poszczególne czasy, które składają się na ogólny czas ładowania się całej strony. Ciekawą funkcją jest Page Analysis – która wykaże, jeśli któreś z odwołań w kodzie źródłowym strony zwraca błąd 404 lub 500.

Sugeruje, aby przed przystąpieniem do testów w ustawieniach serwisu zmienić serwer, który będzie odptywał naszą stronę na jeden z eurpoejskich: szwedzki lub holenderski.

narzędzie do sprawdzenia szybkości ładowania strony www

– nie jest źle, aczkolwiek zawsze znajdzie się coś do poprawy :)

Kolejne narzędzie, którym można zmierzyć szybkość wczytywania strony to Page Insights od Google.

W tym przypadku ocena również przedstawiana jest w skali od 0 do 100 (osobno dla komputerów osobistych i urządzeń moblinych), z tą różnicą że Page Insights odrazu podaje wskazówki, co można zmienić, aby strona wczytywała się szybciej. Rady, które sugeruje narzędzie dotyczą:

  • kompresji kodu
  • optymalizacji obrazów
  • korzystania z pamięci podręcznej przeglądarki
narzędzie do sprawdzania szybkości ładowania strony

Minifikacja, łączenie, kompresja gzip

Minifikacja bibliotek polega na usunięciu zbędnych znaków z arkuszy stylów CSS i JavaScript np.: spacji, znaków końca wiersza. Skutkuje to zmniejszeniem wielkości plików, przez co strona wczytywana jest szybciej.

Łączenie skryptów JavaScript i arkuszy stylów CSS to stworzenie jednego pliku z arkuszami stylów i jednego pliku ze skryptami. W ten sposób przeglądarka wyśle tylko jedno zapytanie do serwera zamiast wielu.

Kompresja gzip polega na zmniejszeniu ilości danych przesyłany z serwera do przeglądarki. Po stronie serwera rozmiar wybranych typów plików (php, html, css, js, xml) jest zmniejszany (kompresowany) i w ten sposób wysyłane do przeglądarki. Dopiero po stronie klienckiej następuje dekompresja. Kompresja gzip może dodać porządnego „kopa” naszej stronie :)

Na serwerach Apache można ją włączyć edytując plik .htaccess w katalogu głównym domeny i dodając następujący kod na początku pliku:

				
					<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
</IfModule>
				
			

Jeśli korzystasz z systemu zarządzania treścią możesz skorzystać z roszerzenia, które wykona za nas powyższe operacje. Do stron opartych na WordPressie mój wybór często pada na JS & CSS Script Optimizer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytanie? Napisz do nas

Uzupełnij formularz poniżej, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w przeciągu jednego dnia roboczego.