7 pytań, które się pojawią podczas budowy sklepu internetowego

Spis treści

Czy Twoja firma jest gotowa do uruchomienia sklepu internetowego ? Może być to trudne dla małych firm, którym brakuje czasu, budżetu i personelu, ale specjaliści, którzy wyrośli w tej branży mogą pomóc przy projektowaniu i utrzymaniu sklepu internetowego w stosunkowo tani i prosty sposób. Oto 7 pytań, które należy sobie zadać przy tworzeniu pierwszego sklepu internetowego

Jak mam zacząć budowę sklepu?

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zatrudnienie kogoś do budowy sklepi internetowego, nie martw się. Istnieje dużo dostawców e-commerce, które mogą pomóc w utworzeniu Twojego sklepu. Istnieją różne gotowe rozwiązania, skrypty, które są udostępniane w modelu abonamentowym (SaaS Software as a Service ) – np. Shoper, gdzie za ustaloną miesięczną kwotę dostawca usługi udostępnia nam gotowy sklep do konfiguracji z ogólnym wyglądem i funkcjonalnością. Taki model ma swoje plusy i minusy. Do plusów należy zaliczyć brak poważnych kosztów w infrastrukturę IT i obsługę serwisową oraz szybkie wdrożenie i uruchomienie z małym ryzykiem niepowodzenia.

Nie które z minusów jest oczywiście bezwzględne uzależnienie od dostawcy. Brak poczucia bezpieczeństwa – klient powierza wszystkie strategiczne dane dostawcy oprogramowania (asortyment, ceny zakupu, sprzedaż). Kolejnym ważną kwestią jest brak możliwości ingerencji w pliki źródłowe skryptu, więc klient jest zdany na kierunek rozwoju narzucony przez dostawcę oprogramowania oraz znacznie utrudnione integrowanie sklepu internetowego z innymi systemami np.: sprzedażowymi, wysyłkowymi lub metodami płatności.

Alternatywnym rozwiązaniem jest silnik sklepu, który możemy zainstalować na własnym serwerze. Do popularnych rozwiązań należy np.: Magento, Prestashop, Opencart, Woocomerce. To darmowe systemy do zarządzania sklepem internetowym. Takie rozwiązania, tak jak te powyższe udostępniane na modelu SaaS mają swoje plusy i minusy.

Do minusów zaliczyć w pierwszej kolejności jest konieczność posiadania serwera z odpowiednią mocą obliczeniową, jednak w zamian dostajemy system z rozbudowaną funkcjonalnością, zarządzanie produktami, mobilną wersją, systemami płatności, raportowaniem i fakturowaniem. Ciekawym rozwiązaniem jest np. w przypadku magento zarządzanie kilkoma sklepami z jednego miejsca naraz. Mając dostęp do kodu źródłowego, ponieważ cały skrypt znajduje się na serwerze nad którym mamy pełną kontrolę mamy wręcz nieograniczone możliwości rozwoju. Z mojego punktu widzenia lista plusów w przypadku takiego modelu jest jeszcze jeden ogromnie ważny aspekt – SEO. Skrypty te posiadają rozbudowaną funkcjonalność optymalizacji sklepu pod wyszukiwarki internetowe: dostęp do edycji tytułów, opisów produktów, proste linki, przekierowania, plik .htaccess.

W jaki sposób można najlepiej dostosować wygląd mojego sklepu internetowego?

W większości przypadków, jeśli firma posiada już swoją stronę WWW, sklep powinien odzwierciedlać istniejący design, kolory, logo. Jeśli nie posiadasz strony internetowej wybierz tło i kolory, które uzupełnią Twoje logo. Wybierjac sklep nie ważne, czy w modelu abonamentowym, czy na dedykowanym systemie będziemy możliwość wybrania tematu, który bedzie widoczny dla naszych przyszłych klientów.

Na przykład Shoper posiada swój własny bank „skórek”, gdzie można wybrać motyw, który będzie naszym frontendem, oczywiście za odpowiednią opłata. Dla systemów, które instalujemy na własnym serwerze istnije możliwość wykupienia skórki w serwisach, które się w tym specjalizują. Do najpopularniejszych należy https://themeforest.net i https://www.templatemonster.com, w których możemy przebierać w tysiącach motywów.

Jak system płatności wybrać?

Standardową metodą dostawy jest zwykły przelew bankowy, płatność za pobraniem oraz odbiór osobisty (jeśli posiadamy stacjonarny punkt sprzedaży).

Wysyłka za pobraniem zwyczajowo wiąże się z dodatkowym kosztem obsługi wysyłki, ponieważ poczta polska lub firma kurierska pośredniczy w przekazaniu Twojej firmie określonej kwoty za wysyłane produkty.

Zwykły przelew bankowy z punktu widzenia właściciela sklepu jest najtańszym sposobem płatności, ponieważ unikamy kosztów związanych z pośredniczeniem kwoty pobraniej przez kuriera lub listonosza za towary.

Systemy płatności online – W Polsce instnieje wiele systemów płatności np.: Dotpay, Przelewy24 PayU, YetiPay. Najprostrzy sposób płatności z punktu widzenia klienta, ponieważ przelewana kwota zostaje od razu zaksięgowana po stronie systemu, a nie jak w przypadku zwykłego przelewu – księgowanie przelewu między bankami może potrwać teoretycznie do 24 godzin. Systemy płatności pobierają prowizję od każdej sprzedaży, dlatego sklepy internetowy potrafią wprowadzić wyższy koszt przesyłki, jeśli klient chce skorzystać z tej metody.

Do systemów popularnych na całym świecie należy PayPal – jest on powszechnie znany, jako bezpieczny system przyjmowania online. Powinniśmy się nim zainteresować jeśli planujemy sprzewać towary poza granicami Polski.

W jaki sposób stworzyć najlepsze zdjęcia i opisy produktów?

Kupujący w internecie nie może dotknąć, poczuć produktu, więc następnym ważnym aspektem jest ostre i wyraźne zdjęcie produktu. W dzisiejszych czasach użytkownicy internetu „kupują oczami”, dlatego tworząc sklep internetowy nie można pominąć tej kwestii, która może przyczynić się do wzrostu konwersji, czyli zakupu produktu.

Szerzej na ten temat piszę Jacek Niwiński – autor bloga foto-produtowahttp://foto-produktowa.pl/fotografie-produktow-w-sklepie-internetowym/

Opisy produktów powinny być bogate w ciekawe szczegóły, wzbudzić zainteresowanie. Staraj się korzystać z atrakcyjnych przymiotników i fraz, które wywołują emocje, gdy ktoś przeczyta opis produktu. Poza informacjami dotyczących zastosowań produktu podaj również wymiary i inne definiujące cechy.

Czy powinenem pozwolić klientom na publikowanie recenzji i udostępnianie na facebooku, tweterze i innych sieciach społecznościowych ?

Dając klientom możliwość wypowiedzenia się na temat swoich produktów i zostawić ocenę można powiększyć zaufanie do sklepu. Pozytywne opinie i interakcje w mediach społecznościowych może doprowadzić do zwiększenia sprzedaży. Istnieje też druga strona medalu, jak łatwo się domyśleć – negatywne opinie. Praktycznie wszystkie rozwiązania – te w modelu abonamentowym, jak i dedykowane pozwalają na moderacje opinii, jak i akceptowanie przed ich publikacje na stronie produktu.

zdjęcia produktów w sklepie internetowym
źródło: http://foto-produktowa.pl

Jak przyciągnąć kupujących?

Twój sklep jest gotowy i działa. Co zrobić, aby przyciągnąć potencjalnych kupujących ? Zacznij rozpowszechniać sklep zarówno online, jak i offline. Umieszczaj linki z adresem do do Twojego sklepu na stronie firmowej, stwórz kampanie e-mailową, w której zaczniesz promować swój sklep (nie które skrypty np.: magento posiada wbudowany moduł do obsługi newslettera) – to będzie dobry początek. Utwórz profil na facebooku i innych sieciach społecznościowych, kanał na Youtube.

Częste aktualizacje w portalach społecznościowych mogą zwiększyć ruch na Twojej stronie poprzez zwrócenie uwagi np. na promocje. Kolejnym krokiem jest utworzenie bloga firmowego na którym będzie opisywał ciekawe tematu związane z Twoją branżą. Unikalne i wartościowe artykuły wzmacniają wiarygodność u Twoich klientów, którzy będą wracać. Algorytm Google lubi częste aktualizacje i wartościowe teksty na szczegółowe tematy, więc to na pewnie zostanie nie zauważone. Dlatego przy wybieraniu skrypt sklepu zwróć uwagę na jego możliwości pod kątem SEO -> patrz punkt 1. Taka taktyka pomoże osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google.

Oczywiście temat jest bardziej złożony i potrzeba czasu i odpowiedniego budżetu. Istnieją kampanie marketingowe np. reklama w Adwords lub inne, które mogą przyciągnąć do naszego sklepu.

social media

W jaki sposób obsługiwać zwroty?

Każdy sklep ma do czynienia z reklamacjami. Zadbaj, aby posiadać narzędzia do ułatwienia obsługi zwrotów produktów, które pozwolą szybko i łatwo zapewnić wymianę towary na inny lub dokonać zwrotu. Ważny jest regulamin sklepu i polityka prywatności. Każdy sklep musi posiadać takie podstrony. Kupujący naprawdę je odwiedzają, aby zasięgnąć potrzebnych informacji.

Jak śledzić popularność sklepu internetowego?

google analytics

Najpopularniejsza usługa do śledzenia odwiedzić to Google Analytics, zainstaluj ją na stronie sklepu. Na podstawie wykresów będziesz możliwe śledzenie, ilu użytkowników odwiedza nasz sklep, jakie produktu są najbardziej popularne wśród kupujących, z jakich źródeł odnajdują sklep użytkownicy. Skonfiguruj śledzenie konwersji, aby obserwować np. odwiedziny na stronie kontaktowej lub częstotliwość zakupów. To tylko przykłady, możliwość Google Analytics są naprawdę ogromne.

Ten artykuł nie wyczerpuje tematu. Przytoczyłem tylko niektóre z aspektów nad którymi trzeba się zastanowić przy budowie własnego sklepu internetowego. Temat będziemy rozwijać w kolejnych artykułach.

Komentarze

  1. Niestety, nie za bardzo wierzę w to, że kupujący czytają regulamin sklepu internetowego jeszcze przed zawarciem transakcji :) Raczej dzieję się to po, kiedy nastąpi jakiś problem (opóźnienie w wysyłce, zły rozmiar, wady produktu itp.). I często wtedy kupujący doznaje szoku, bo nic z tego nie rozumie. Niektóre sklepy internetowe mają po prostu zły regulamin sklepu. Tutaj mamy np. 10 konsekwencji nie przystosowania regulaminu e-sklepu -http://www.prawo.egospodarka.pl/art/galeria/127905,Czym-groza-klauzule-niedozwolone-w-e-sklepie,2,82,1.html Ja zostałem już tyle razy „oszukany” (w większości po prostu w wyniku moich błedów i nieświadomości), że teraz zawsze czytam regulaminy, informacje itd…

    1. Z doświadczenia wiem, że zdarzają się przypadki, gdzie klienci czytają regulamin przed zakupem i nie są to przypadki marginalne :) Ludzie są coraz bardziej uświadomieni, więc warto mieć regulamin opisany z przejrzystymi zasadami. Ma Pan racje, że do regulaminu zagląda się zazwyczaj dopiero po zakupach i „w razie wystąpienia problemów”, ale nie zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytanie? Napisz do nas

Uzupełnij formularz poniżej, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w przeciągu jednego dnia roboczego.