Bezpieczeństwo sklepu internetowego – jak o nie zadbać?

Spis treści

Jeszcze przed pandemią ponad połowa internautów robiła zakupy online. Obecnie jest to zdecydowana większość osób korzystających z globalnej sieci. Jak dbać o swój sklep internetowy, by Twój biznes rozwijał się dynamicznie i pewnie? Spójrz na zagrożenia i rozwiązania!

Czy sklepom internetowym grozi niebezpieczeństwo?

Cyberprzestępcy używają wciąż nowych metod, które doprowadzają do wielomilionowych strat wśród przedsiębiorców. Mimo wzrostu świadomości co do ich działania ruch generowany w internecie jest tak ogromny, że trudno ustrzec się błędu. W teorii zazwyczaj wystarczy jedynie uważać, w jakie linki się klika. Jednak prowadząc sklep internetowy, odbierasz setki maili.

Chyba nikt nie jest w stanie zachować pełnej koncentracji przy otwieraniu każdej pojedynczej wiadomości. Niestety, brak uwagi może zakończyć się zhakowaniem dysku twardego i dostępem do wrażliwych danych o firmie i klientach.

Rodzaje ataków stosowanych wobec sklepów internetowych – phishing

E-commerce nie ma łatwego życia ze względu na nadzwyczaj agresywne ataki hakerów. Jedną z popularniejszych metod stosowaną przez cyberprzestępców jest phishing. Polega na stworzeniu niemal identycznej platformy sprzedażowej, które dla wielu dotychczasowych klientów nie jest różna od stosowanej przez prawdziwy sklep. Nieostrożni internauci robią „zakupy” na takiej stronie, a celem jest wyłudzenie ich środków wpłaconych na konto hakerów.

Oczywiście po niedługim czasie zażalenia przychodzą do Ciebie jako właściciela sklepu, który przyjął zapłatę, a nie dostarczył produktu. Zaufanie spada niemal do zera, zyski również, a biznes stoi nad przepaścią.

Ransomware – blokada dostępu do komputera lub danych

Kolejną metodą wykorzystywana przez hakerów jest ransomware. To złośliwe oprogramowanie atakujące sprzęt połączony z siecią internetową firmy. Jego celem jest zablokowanie dostępu do komputerów lub zaszyfrowanie danych i uniemożliwienie uzyskania do nich dostępu. W konsekwencji na ekranie urządzenia wyświetla się komunikat o ataku i konieczności opłacenia okupu za przywrócenie dostępu. Wszelkie próby samodzielnego uporania się z problemem zwykle kończą się niepowodzeniem.

Utrata danych klientów – niebezpieczeństwo dla sklepów online

Złośliwe oprogramowanie to nie jedyne zagrożenie czyhające na sklepy internetowe. Kolejnym jest utrata danych osobistych należących do dostawców i klientów. Ma na to wpływ przeniesienie zadań finansowych i księgowych do internetu oraz trzymanie najważniejszych plików na komputerze. Uzyskanie dostępu do Twojego laptopa lub jego kradzież zapewniają przestępcom zdobycie mnóstwa poufnych informacji. Wobec stale rosnących zastrzeżeń co do danych osobowych (RODO) ich wyciek jest katastrofalny dla biznesu.

Sposoby zabezpieczania sklepu internetowego – certyfikat SSL

Absolutnie konieczne dla każdego liczącego się sklepu online jest zaimplementowanie certyfikatu SSL. Polega on na zabezpieczaniu procesu wymiany danych między internautą a serwisem internetowym. Z jednej strony poufne informacje są zabezpieczane, a po drugie klient może zobaczyć, kto jest właścicielem domeny i z jakiego certyfikatu bezpieczeństwa korzysta. Pozwala to skutecznie zmniejszyć ryzyko dokonywania zakupów w podszywających się pod sklep witrynach. Poza tym chroni przed dostępem do danych osobowych.

Metody walki ze złośliwym oprogramowaniem – ochrona punktów końcowych

To inaczej pełne zabezpieczenie urządzeń korzystających z firmowej sieci internetowej. Dzisiaj dostęp do niej mają nie tylko komputery stacjonarne, przenośne czy urządzenia mobilne. Sterowane przez sieć są również drukarki, odkurzacze biurowe czy lodówki. Każdy z elementów, który jest połączony z siecią wewnętrzną firmy, można nazwać punktem końcowym. Dlatego kluczowe względem bezpieczeństwa jest skorzystanie z zabezpieczenia wszystkich podłączonych do internetu urządzeń. W ten sposób można skutecznie zmniejszyć ryzyko ataku ze strony hakerów.

Bezpieczeństwo sklepu online – podsumowanie

Aby skutecznie ochronić swój internetowy biznes, konieczne jest skorzystanie z wielu metod ochrony. Chodzi o skuteczne oprogramowanie zabezpieczające, świadomość pracowników co do zagrożenia i fizyczne kontrolowanie sprzętu firmowego. Dzięki temu można spokojnie prowadzić swój sklep.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytanie? Napisz do nas

Uzupełnij formularz poniżej, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w przeciągu jednego dnia roboczego.