Marketing w mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach internetowy marketing to podstawa promocji większości małych i dużych firm. Nie ma lepszego sposobu, by dotrzeć do dużej grupy odbiorców i zbudować więź, która sprawi, że Klienci z chęcią skorzystają ponownie z naszych usług, jak również będą obserwować dalszy rozwój biznesu. Będąc właścicielem firmy, nie sposób uniknąć choćby założenia strony–wizytówki i facebookowego profilu. Jeśli poszukujesz czegoś bardziej angażującego, masz do wyboru wiele opcji za pośrednictwem których możesz się promować. Marketing w mediach społecznościowych to jedna z najpopularniejszych form reklamy ze względu na:

  • efektywność
  • niewielkie koszty
  • wysoki poziom interakcji z odbiorcami, który sprzyja budowaniu więzi na osi firma-klient

Zazwyczaj firmy decydują się na marketing łączony, korzystając z różnych form przekazu. Najpopularniejszym sposobem reklamy jest fuzja darmowych narzędzi, jakie udostępnia użytkownikom Facebook i Instagram, z płatnymi formami. W zależności od typu biznesu, warto jednak skoncentrować się w większym stopniu na jednym rodzaju mediów społecznościowych, co pozwala na dotarcie do konkretnej grupy odbiorców i zbudowanie stałej grupy aktywnych obserwatorów.

Spis treści

Promocja na Facebooku – różne sposoby reklamy

Facebook udostępnia swoim użytkownikom wiele możliwości, które pozostając darmowymi, z powodzeniem służą jako promocja w social media. Niezależnie od rodzaju biznesu, promowanie się na tej stronie jest korzystne dla biznesu i właściwie niezbędne, jeśli właściciel chce dotrzeć do dużej grupy odbiorców. Platforma umożliwia pozostawanie z nimi w stałym kontakcie, co jest niezwykle istotne w procesie kreowania zaufania Klientów do marki. Założenie profilu na Facebooku i uzupełnienie go o najważniejsze informacje to bardzo ważny krok po założeniu działalności. W jaki sposób może być przeprowadzana promocja na Facebooku?

  • publikowanie postów – ich częstotliwość ustala się indywidualnie, ale przyjmuje się, że na publicznym profilu firmy powinny pojawić się przynajmniej 2–3 na tydzień. Za pomocą dostępnych na platformie narzędzi monitorujących aktywność użytkowników na profilu można ustalić, w jakich godzinach i dniach nasi odbiorcy są najczęściej aktywni. W ten sposób można zwiększać zasięgi. Warto zadbać o to, by posty były interaktywne, na przykład poprzez zadawanie pytań, na które obserwatorzy mogą odpowiadać w komentarzach
  • organizowanie konkursów – za pomocą postów można również przeprowadzać konkursy, które sprawiają, że popularność fanpejdża znacznie rośnie
  • promowanie wydarzeń – to szczególnie ważny element dla wszelkiego rodzaju lokali, dla których organizacja wydarzeń to sposób na promocję miejsca i, po prostu, wyższe zarobki. Na platormie możesz je promować w sposób płatny i bezpłatny. Dobrym pomysłem na darmowe rozprzestrzenianie wiedzy o wydarzeniu jest zorganizowanie konkursu, w którym poprzez udostępnienie można otrzymać darmowe wejściówki

Płatna promocja na Facebooku

Oprócz darmowych narzędzi, platforma społecznościowa umożliwia także promocję poprzez wykupienie reklamy, która następnie pojawia się na tablicy użytkowników jako link sponsorowany. Jest to jednak delikatnie zaznaczona informacja, na którą użytkownik, zainteresowany treścią, niekoniecznie zwróci uwagę. Promocja w social media opiera się dziś w głównej mierze na kustomizowanych reklamach – oznacza to, że Twoją reklamę zobaczą osoby, które w swoich poprzednich wyszukiwaniach wykazały zainteresowanie danym tematem. Dzięki temu istnieje duża szansa, że trafisz do swojej grupy odbiorczej. Reklamy tego typu możesz zamawiać w różnych planach – krótkich, jak również długoterminowych. Ich zaletą jest relatywnie niska cena i duży zasięg.

Instagram – dla jakich firm?

Ta stosunkowo młoda platforma szybko zaskarbiła sobie serca młodych ludzi, którzy chętnie porozumiewają się za pośrednictwem wizualnych komunikatów. Dlatego serwis sprawdza się w roli kanału promocyjnego głównie w przypadkach marek, których targetem są młodzi ludzie – zwłaszcza tych związanych z modą, podróżami czy szeroko pojętym lifestylem.

Jak komunikować na Instagramie, by promocja w social media miała sens? Przede wszystkim należy wybierać przykuwające uwagę zdjęcia i grafiki, które należy opatrzyć odpowiednio dobranymi hashtagami. Ważne, by współgrały one z językiem marki i reagowały na światowe trendy na platformie.

Marketing w mediach społecznościowych – inne portale

Instagram i Facebook to najczęściej używane w kontekście reklamy portale. Warto skorzystać jednak również z innych:

  • Linkedin – idealny dla korporacji, firm działających w zakresie nowych technologii
  • Twitter – kanał, który nie cieszy się aż taką popularnością w Polsce, ale również warto go uwzględnić, zwłaszcza jeśli prowadzisz firmę związaną z mediami
  • Youtube – interesujący sposób na marketing w mediach społecznościowych dla firm, których targetem są młodzi ludzie

Warto połączyć kilka sposobów promocji w social media, by komunikować się z odbiorcami na najróżniejszych poziomach. Najważniejsza jest nie ilość, a jakość – komunikaty muszą być klarowne i aktywizować obserwatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytanie? Napisz do nas

Uzupełnij formularz poniżej, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w przeciągu jednego dnia roboczego.