Planujesz założyć swój biznes i otworzyć sklep. Świetnie, to Twoja szansa – teraz ją optymalnie wykorzystaj. W tym celu dobrze zastanów się, czy zainwestować w sklep internetowy, czy stacjonarny. Postawić na szybko rosnący rynek e-commerce czy wybrać tradycyjny kanał sprzedaży? A może połączyć oba rozwiązania? Dowiedz się, jakie są wady i zalety każdego z nich i które jest opłacalniejsze z Twojej perspektywy.
Sklep internetowy
Z roku na rok liczba sklepów internetowych w Polsce powiększa się dynamicznie – obecnie na rynku e-commerce funkcjonuje już prawie 25 tys. sklepów internetowych, a w 2020 r. ma być ich już ponad 30 tys. To odpowiedź na ogromne zainteresowanie Polaków zakupami w sieci. Rosnącą popularność zakupów online potwierdzają statystyki, wskazując na wzrost rynku internetowego o 7% w skali roku. Te dane mówią same za siebie i uświadamiają, że w internecie drzemie ogromny potencjał dla handlu. Nie każdemu jest jednak dane z niego skorzystać.
Bo choć internet daje ogromny i ograniczony wyłącznie barierą językową zasięg, co jest potencjalnie olbrzymią szansą na dotarcie do dużej liczby klientów, to przebić się niezwykle trudno. Znalezienie niszy jest praktycznie niemożliwe – niezależnie od branży czeka Cię ostra walka z konkurencją. Nie podołasz jej, jeśli nie posiadasz fachowej wiedzy na temat wdrażania aplikacji sklepu internetowego i promocji online lub nie dysponujesz sztabem pracowników, którzy mają takie kompetencje.
Na korzyść sklepu internetowego działa niższy koszt otwarcia niż w przypadku sklepu stacjonarnego. Nie trzeba bowiem od razu inwestować w duże ilości towaru – bez problemu można nawiązać współpracę z hurtownią w ramach tzw. dropshippingu i kupować asortyment dopiero po zamówieniu przez klienta. Sklep internetowy nie wymaga więc wynajmowania lokalu, co stanowi dużą oszczędność względem stacjonarnego punktu sprzedaży. Jego niepodważalną zaletą jest także elastyczność, która pozwala wykonywać działalność niezależnie od miejsca zamieszkania.
Zalety
- niski koszt inwestycji początkowej
- elastyczność
- nieograniczony zasięg
Wady
- wiedza nt. marketingu internetowego
- konkurencja niezależnie od branży
Sklep stacjonarny
Największą zaletą otwarcia sklepu stacjonarnego jest możliwość opanowania lokalnego rynku w swojej branży. Otwierając jedyny sklep z markową odzieżową na często uczęszczanej ulicy, nie konkurujesz z nikim. A nawet jeśli się pojawią się konkurencyjne sklepy, to z pewnością nie będzie ich tyle, ile w Internecie. W przypadku sklepu stacjonarnego znacznie łatwiej znaleźć niszę i wykorzystać ewentualne braki na rynku, co w sieci nie jest możliwe z uwagi na brak barier fizycznych i olbrzymią konkurencję.
Oczywiście sklep stacjonarny ma również wady – największą z nich wydaje się koszt inwestycji początkowej. Otwarcie i wyposażenie wymaga bowiem nakładów idących w dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy zł. Opłacenie czynszu za lokal, prądu, ogrzewania, zakup niezbędnego asortymentu, urządzenie przestrzeni – to wszystko wiąże się z naprawdę dużymi wydatkami. Nie da się jednak ukryć, że w wielu branżach, jak np. odzieżowa, jubilerska czy obuwnicza, posiadanie sklepu internetowego jest bardzo pomocne.
Zalety
- możliwość zdominowania lokalnego rynku w swojej branży
- możliwość znalezienia i zagospodarowania niszy
Wady
- wysoki koszt inwestycji początkowej
Podsumowanie
Jak widzisz, zarówno sklep internetowy, jak i stacjonarny mają swoje wady i zalety. Na ich podstawie można jednak wysnuć wniosek, że przy ograniczonych środkach finansowych najpierw warto zainwestować w sklep internetowy, a później, gdy biznes zacznie przynosić oczekiwane zyski, otworzyć stacjonarny punkt sprzedaży.
Przy dużym budżecie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jednocześnie skorzystać z obu rozwiązań.