Rozpoczynając blogowanie, stawiając stronę WWW lub chcąc umieścić jakiekolwiek własne treści w Internecie, można wybierać spośród setek platform blogowych i systemów zarządzania treścią. Wśród użytkowników z całego świata prym wiodą dwa rozwiązania: skrypt WordPress i platforma Blogger.
Zastanawiasz się, które z nich bardziej będzie Ci odpowiadać? W takim razie zapoznaj się z naszym porównaniem, które pomoże Ci w wyborze.
Funkcje
Nie da się ukryć, że WordPress jest znacznie bardziej rozbudowanym i konfigurowalnym systemem niż Blogger, który oferuje o wiele mniej funkcji ani nie daje tak dużej swobody w modyfikowaniu ustawień. O ile w WordPressie można zmienić każdy najmniejszy szczegół na stronie, o tyle w Bloggerze da się wprowadzić wyłącznie podstawowe zmiany związane z tytułem witryny, liczbą postów wyświetlanych na stronie głównej i innymi elementarnymi aspektami funkcjonowania strony.
Dzięki ogromnej liczbie wtyczek tworzonych przez wielomilionową społeczność użytkowników funkcje WordPressa mogą być wręcz nieograniczone. Tymczasem Blogger nakłada szereg ograniczeń i uniemożliwia wejście tak głęboko w strukturę systemu, jak się da w przypadku WordPressa.
Zaawansowane modyfikacje wymagają co prawda specjalistycznej wiedzy, ale są jak najbardziej możliwe w odróżnieniu od Bloggera.
Wygląd
Podczas gdy w WordPressie można zainstalować jedną z milionów darmowych skórek i tyle samo płatnych, Blogger oferuje zaledwie kilkadziesiąt oficjalnych tematów, a te dostępne w internetowym obiegu z reguły prezentują bardzo niską jakość.
Co więcej, WordPress pozwala zmieniać i dopasować każdy, nawet najmniejszy element wygląd witryny, co nie wchodzi w grę w przypadku Bloggera.
Obsługa
Żeby korzystać z Bloggera, wystarczy założyć konto i po chwili można rozpocząć tworzenie pierwszego wpisu. Ze stroną na WordPressie tak łatwo nie jest, ponieważ trzeba ją zainstalować we własnym zakresie, co z kolei wymaga wykupienia hostingu.
Instalacja witryny na serwerze nie jest trudna dla średnio zaawansowanego użytkownika, ale gdy chce się to zrobić po raz pierwszy i nie posiada się doświadczenia, może się wydawać czarną magią.
Bezpieczeństwo
WordPress w podstawowej wersji zainstalowany na współdzielonym hostingu ma niewiele wspólnego z bezpieczeństwem. Oczywiście, za pomocą kilku sztuczek można znacznie podnieść jego poziom (choć nie do 100%, bo ryzyko ataku istnieje zawsze), ale wymaga to zaawansowanej wiedzy.
Bezpieczeństwem nie martwią się natomiast użytkownicy Bloggera, za których wszystko załatwia Google odpowiedzialne za opiekę nad skryptem. Jakkolwiek by nie ocenić działalności amerykańskiej firmy, można się po niej spodziewać poważnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa.
Czytaj także: Bezpieczeństwo strony WWW
Własność
Blogger to skrypt należący do firmy Google, która użycza go użytkownikom, jednak nie przekazuje im własności do stron utrzymywanych w ramach swojej infrastruktury. Dlatego jedna decyzja Google może zablokować do Twojej witryny lub wręcz całkowicie ją wykasować.
Zupełnie inaczej jest z WordPressem, ponieważ instalujesz go na swoim hostingu i Ty władasz całą instalacją. Choć sam system nie należy do Ciebie, nikt poza Tobą nie ma dostępu do skryptu.
Które rozwiązanie wybrać?
Różnice pomiędzy skryptem WordPressa a platformą blogową Blogger są bardzo wyraźne – WordPress daje znacznie więcej możliwości, ale wymaga wiedzy i umiejętności informatycznych, podczas gdy Blogger jest banalnie łatwy w instalacji, konfiguracji i obsłudze, ale oferuje znacznie mniej funkcji.
Ostateczny wybór, jak to zwykle w życiu bywa, zależy od indywidualnych potrzeb, wymagań i możliwości, jednak zasadniczo WordPress nadaje się do tworzenia również dużych, rozbudowanych i zaawansowanych witryn czy serwisów internetowych, podczas gdy Bloggera z powodzeniem można wykorzystać wyłącznie do prywatnych blogów lub prostych stron-wizytówek.
Komentarze
Ciekawy artykuł! Dzięki!
Dziękuje Panie Januszu!
Brak komentarzy