ile kosztuje strona internetowa

Jedno z pierwszych pytań nowych klientów, co zrozumiałe, dotyczy ceny budowy strony. Krótka odpowiedzią będzie: wszystko sprowadza się do ilości pracy.

O ilości pracy decydują dwa czynniki: rozmiar oraz poziom skomplikowania witryny internetowej.

Oznacza to, że profesjonalnie wyglądająca, informacyjna strona  www z pięcioma podstronami i standardowym dostosowaniem będzie kosztować mniej niż bardziej spersonalizowany projekt witryny z pięćdziesięcioma podstronami i niestandardowymi rozwiązaniami.

Jeśli chodzi o rzeczywisty koszt budowy strony internetowej, dla małej firmy może to być mniej niż 1 500 zł netto, a większej nawet 7 000 zł netto.

To bardzo duży rozstrzał cenowy, przytoczymy zatem więcej aspektów, dzięki czemu będziesz mógł uzyskać realne oszacowanie kosztów zaprojektowania twojej strony internetowej.

UWAGA: Poniższe informacje dotyczą małych firm. Artykuł nie jest przeznaczony dla dużych korporacji z dużymi budżetami, które posiadają pełnoetatowych pracowników projektujących i rozwijających strony firmowe.

Dwie opcje cenowe do zaprojektowania i stworzenia strony internetowej dla małej firmy to:

Spis treści

OPCJA 1: Wynajęcie specjalisty

Jeśli jest bardzo zajęty prowadzeniem firmy i nie jesteś osobą „techniczną” musisz wynająć kogoś, aby zbudował dla Ciebie stronę www.

Jeśli przeszukałeś internet i odwiedziłeś strony projektantów stron internetowych prawdopodobnie napotkałeś:

  • brak cen
  • duże widełki cenowe do małych do bardzo wysokich

Postaraliśmy się w jednym miejscu zebrać wszystkie informacje dotyczące kosztów budowy (lub przeprojektowania) strony internetowej dla małej firmy w 2019 roku.

Dla projektantów stron internetowych okazało się, że stawka zaprojektowania profesjonalnej witryny wynosiła zazwyczaj od 2 do 5 tysięcy złotych, ale może też wynosić nawet 20 000 zł, jeśli projekt zawierał dużą ilość podstron i wymagał spersonalizowanego dostosowania.

UWAGA: Projektowanie i tworzenie stron internetowych są często używane jako synonimy. Projektowanie stron internetowych można by porównać do pracy z architektem – to jak tworzenie projektu domu. Natomiast samo tworzenie strony jest jak praca z wykonawcą w celu zbudowania domu. Powyższe szacunki na 2019 r. dotyczą zarówno projektowania stron jak i tworzenia stron internetowych (tj. pełnego kosztu całkowitego).

Przyjrzyjmy się bliżej konkretnym czynnikom wpływającym na cenę budowy strony internetowej dla małych firm:

Objętość strony

Co zrobić, jeśli firma zajmująca się tworzeniem stron internetowych oferuje 10-stronicowy pakiet witryny w cenie 3 tysięcy złotych, ale Twoja strona potrzebuje 25 stron? Dobrą zasadą jest dodanie około 100 zł za stronę dla każdej strony ponad, co jest zawarte w standardowym pakiecie. Dla przykładu, 15 dodatkowych podstron będzie kosztować 1 500 zł. Dodaj tę kwotę do pierwotnej ceny bazowej 3000 zł – twój koszt całkowity to 4 500 zł. Każda sytuacja może się różnić, ale przynajmniej dostajemy rozsądny kosztorys oparty o wspólne cechy w branży.

Niestandardowy układ witryny

Każdą stronę buduje się na podstawie szablonu, ale jest to tylko punkt wyjścia. Ten szablon musi zostać dostosowany, aby pasować do Twojej marki oraz Twoich osobistych preferencji. Im więcej dostosowania wymaga szablon, tym większy jest koszt strony.

Niestandardowe obrazy i grafiki

Fantazyjne obrazy i grafiki mogą nadać Twojej stronie jedyny w swoim rodzaju wygląd, ale ma to swoją cenę. Dodatkowo, wyrafinowane efekty wizualne często wymagają specjalnego oprogramowania do edycji i/lub usług niestandardowego specjalisty od projektowania graficznego.

Programowanie niestandardowe

Czasami konieczna będzie specjalna wtyczka, którą chcesz zastosować w swojej witrynie (np. karuzela obrazkowa, portal członkowski, kalkulator płatności itp.) Innym razem uzyskanie funkcjonalności, której oczekujesz wymaga dodatkowych testów i kodowania. Rzadko się zdarza, aby każda dodatkowa funkcjonalność była gotowa do użycia za pierwszym razem.

Liczba wersji projektu

Większość projektów stron internetowych rozpoczyna się od wstępnego projektu koncepcyjnego (coś w rodzaju szkicu wstępnego) opartego na życzeniach klienta. Projektanci stron internetowych często oferują 1 lub 2 etapy zmian projektowych, aby uwzględnić ewentualne uwagi klienta zanim projekt zostanie sfinalizowany. Każda iteracja projektu może kosztować, co zwiększa koszt całkowity. Z mojego doświadczenia wynika, że 1 lub 2 etapy poprawek w projekcie wystarczają w 99% przypadków.

Tworzenie treści

Solidna, przemyślana treść jest podstawą każdej dobrej strony internetowej. Jeśli uruchamiasz nową witrynę www, ale nie masz jeszcze żadnych treści, należy je stworzyć. Jeśli masz już istniejącą witrynę, ale jej zawartość jest niskiej jakości lub nieaktualna, należy ją i ulepszyć. W zależności od tego, ile informacji musisz opublikować, Twoja witryna może mieć 5-10 stron lub 50. Największa witryna, jaką kiedykolwiek zbudowaliśmy, posiadała ponad 600 podstron!

UWAGA na specjalne okazje. Niezwykle niskie ceny często oznaczają, że otrzymasz wykonanie wątpliwej jakości i nieprzyjemne doświadczenia. Jak to się mówi, zazwyczaj dostajesz to, za co płacisz.

OPCJA 2: Próba samodzielnego wykonania

Jeśli masz podstawową wiedzę na temat technologii internetowej i sam dobrze wykonujesz swoją pracę, możesz spróbować samodzielnie zbudować stronę internetową.

Narzędzia, których będziesz potrzebował w pierwszej kolejności to:

Nazwa domeny

Wykupienie nowej domeny to koszt paru złotych, przedłużenie na kolejne lata to ok. 100 zł rocznie.

Hosting stron internetowych

Na rynku jest wiele usługodawców, lepszych i gorszych. Od wielkich firm, np.: home.pl, nazwa.pl do mniejszych ale solidnych tj. kylos.pl lub dhosting. Koszt wykupienia podstawowej usługi hostingowej waha się od ok. 50 zł do 200 zł rocznie.

Certyfikat SSL

Nawet jeśli nie planujesz sprzedawać bezpośrednio za pomocą swojej strony internetowej, to i tak warto zabezpieczyć swoją witrynę certyfikatem SSL, który to umożliwia szyfrowanie połączenia między przeglądarką użytkownika, a serwerem www.

Abstrahując, czy zielona kłódka ma przełożenie na pozycje w wyszukiwarce, czy nie (moim zdaniem nie jest to ważny czynnik rankingowy), w tym artykule dokładnie opisałem sytuację, w której Google „naciska” na administratorów do instalacji certyfikatów: https://cpsystem.pl/certyfikat-ssl-to-koniecznosc/

Motyw strony internetowej premium

Istnieją tysiące szablonów do wyboru, od darmowych po płatne (od 30 do 90 dolarów). Zapewniam, że warto nie skąpić w tym przypadku i zainwestować w szablon wysokiej jakości. Przez lata eksperymentowałem z wieloma motywami stron internetowych, a te których obecnie używam zapewniają świetny design i solidne zakodowanie.

Wtyczki premium

Ich cena to ok 100-200 dolarów. Podobnie, jak w przypadku motywów, wybór jest ogromny. I w tym przypadku warto inwestować w jakość. Dla przykładu, godnymi polecenia wtyczkami są WP Forms i Envira Gallery, z których sam korzystam.

Stockowe fotografie

Jeśli jesteś dobrym fotografem lub masz już zdjęcia wysokiej jakości do zilustrowania swojej firmy na stronie www, nie musisz nic robić. Ale jeśli zastanawiasz się nad zakupem zdjęć, istnieje wiele serwisów, w których można zakupić wysokiej jakości fotografie w różnych planach cenowych tj. https://www.istockphoto.com lub https://www.shutterstock.com. Najtańszym serwisem wg naszego researchu jest serwis https://stock.chroma.pl w którym można zakupić też pojedyncze zdjęcia bez wykupowania planów cenowych.

W większości przypadków, na to, czego potrzebujesz na początek, wydasz od 50 do 200 dolarów. Oczywiście z czasem możesz powiększać swoją bibliotekę zdjęć wraz z ewolucją Twojej witryny internetowej. Istnieją też darmowe banki zdjęć, gdzie przy odrobinie szczęścia uda Ci się zdobyć dobrej jakości materiał. Podsumowanie tego typu darmowych serwisów ze zdjęciami znajdziesz w tym artykule: https://cpsystem.pl/gdzie-znalezc-darmowe-zdjecia-na-strone-www/

WAŻNE: nigdy nie kopiuj obrazów z innych źródeł na swoją stronę, chyba że masz 1000% pewności, że masz na to pozwolenie. W przeciwnym razie łamiesz prawo.

Edukacja

Jeśli na co dzień nie zajmujesz się stronami internetowymi,  potrzebujesz solidnej dawki wiedzy. Być może będziesz musiał zakupić kilka książek lub wziąć udział w kilku kursach online na temat kodowania HTML/CSS, aby uzyskać chociaż podstawową wiedzę z tego zakresu.

Reasumując,  realne wydatki, które będziesz musiał ponieść to 300-600 dolarów, aby móc zacząć działać.

Oczywiście głównym kosztem opcji 2 jest Twój czas.

Nawet w przypadku „prostej” witryny nie zdziw się, jeśli wyprodukowanie czegoś przyzwoitej jakości, z czego będziesz zadowolony, zajmuje ok 30–60 godzin. I to przy założeniu, że jesteś już trochę zaznajomiony z budowaniem strony internetowej. Jeśli jesteś totalnie początkujący, pomnóż to oszacowanie przez 2 lub 3. Nie przesadzam.

Budowanie nowoczesnej, dobrze zaprojektowanej strony internetowej jest o wiele bardziej czasochłonne niż większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Ale jeśli masz teraz więcej czasu, niż pieniędzy i nie przytłacza Cię technologia internetowa, podejście zrób to sam – DIY jest całkowicie opłacalne.

Nie zapomnij o aktualizacjach, konserwacji i licencjach

Analogia do budowy domu jest tutaj bardzo na miejscu. Po podpisaniu dokumentów i zdobyciu kluczy do domu praca się nie kończy – będziesz musiał regularnie inwestować czas, wysiłek i pieniądze w jego utrzymanie.

Jeśli chodzi o wydatki na stronę www, należy regularnie uiszczać opłaty za hosting, domenę i być może roczne opłaty licencyjne za wtyczki premium.

Prawdopodobnie będziesz także kupować nowe zdjęcia czy inne pliki graficzne w miarę rozwoju witryny. Jeśli jesteś zajęty, być może będziesz musiał okresowo zatrudniać freelancerów, aby pomogli Ci w pisaniu nowych treści lub funkcjonalności na swojej stronie.

Twoja witryna będzie również wymagać rutynowej konserwacji technicznej, aby szybko instalować aktualizacje i poprawki zabezpieczeń do podstawowych plików WordPress i wtyczek WordPress, co chroni Twoją witrynę przed atakami hakerów.

WAŻNE: nie tylko „wielkie” strony są atakowane, nawet witryny małych firm są obecnie celem dla hakerów.

Jeśli dobrze sobie radzisz z aktualizacjami, to świetnie. Ale musisz być świadomy, że czasami aktualizacje powodują, że na Twojej witrynie pojawiają się błędy (lub dostęp do niej jest całkowicie zablokowany) i musisz wiedzieć, co zrobić, jeśli / kiedy to nastąpi.

Będziesz także potrzebować systemu kopii zapasowych, aby Twoja strona internetowa mogła zostać szybko przywrócona w przypadku awarii twojej witryny lub błędu użytkownika. Dobry hosting internetowy powinien zapewnić Ci sporządzanie kopii zapasowych i pomoc w jej przywróceniu w razie potrzeby. Nie próbuję cię przestraszyć, ale te rzeczy naprawdę zdarzają się od czasu do czasu.

Innym wydatkiem w późniejszym czasie na stronie internetowej z którym możesz się spotkać to dodawanie nowej treści i nowych funkcjonalności do witryny w miarę jej rozrastania się i ewolucji. Dla przykładu, po wyprodukowaniu kilku filmów instruktażowych możesz chcieć dodać bibliotekę wideo do swojej witryny. A może wraz z rozwojem firmy możesz zintegrować system automatyzacji marketingu.

Jeśli możesz samodzielnie obsłużyć ulepszenia techniczne swojej witryny, świetnie. W przeciwnym razie musisz zatrudnić specjalistę, aby to dla ciebie zrobił.

Ilość aktualizacji technicznych witryny różni się znacznie w zależności od przedsiębiorstwa. Na przykład mamy klientów, którzy potrzebują pomocy technicznej w wysokości 400–1 000 zł rocznie, podczas gdy inni wydają z nami 3 000–5 000 zł rocznie. W obu przypadkach jest to tańsze, niż zatrudnianie kogoś na pełny etat.

Kosztowne błędy na stronie internetowej

Od momentu zbudowania mojej pierwszej strony internetowej w 2003 roku, z powodu złych informacji i decyzji zmarnowałem wiele czasu i pieniędzy. Nie musisz jednak powtarzać tych samych błędów. W szczególności zwracaj uwagę na poniższe aspekty:

  • Wadliwa i niesprawdzona technologia. Motyw i wtyczki, których używasz do budowania sprawy witryny. Złe kodowanie, które może powodować zagrożenia bezpieczeństwa, niekompatybilność oprogramowania i niestabilność witryny. Trzymaj się sprawdzonych rozwiązań, które obecne są na rynku już od dawna, zostały dokładnie przetestowane i są stale rozwijane. Korzystaj z najlepszych komponentów cyfrowych. W przeciwnym razie będziesz nieustannie naprawiał rzeczy, które ciągle się psują lub, co gorsza, prowadzą dokonieczności odbudowania całej witrynę.
  • Nawiązuj współpracę ze sprawdzonymi specjalistami. Kilka lat temu zatrudniłem podwykonawcę do pomocy przy programowaniu niestandardowym na dużym projekcie. Kilka tygodni po rozpoczęciu projektu stało się jasne, że termin dla klienta nie zostanie dotrzymany. Więc zwolniłem go i zmniejszyłem straty – ale tylko po stracie cennego czasu i pieniędzy na dostarczenie produktu w umówionym czasie. Nie da się tego zrobić za każdym razem, ale staraj się dokładnie sprawdzać ludzi przed ich zatrudnieniem.

Wnioski - Optymalne rozwiązanie

Najlepsze rozwiązanie do budowy świetnej strony internetowej: Współpraca ze specjalistą.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zapłać doświadczonemu projektantowi stron internetowych / programistom za zbudowanie witryny. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo czasu, pieniędzy i bólów głowy – a produkt końcowy będzie lepszy.

Dawno, dawno temu własnoręcznie naprawiłem swój samochód – zmieniłem olej, założyłem nowe klocki hamulcowe, zainstalowałem pasek rozrządu i wymieniłem pompę wody.

Ale ze swoim obecnym samochodem nie dałbym rady. Jeśli mój samochód potrzebuje serwisu, zabieram go bezpośrednio do dealera lub wykwalifikowanego mechanika. Bez mrugnięcia okiem – DIY w tym przypadku nie jest warte mojego czasu.

Podobnie jak samochody, dzisiejsze strony internetowe są znacznie bardziej skomplikowane niż strony internetowe sprzed 10-15 lat.

Jeśli Twój budżet jest mały, nie ma nic złego w podejściu „majsterkowicza.” Ale jeśli budżet Ci na to pozwala – zatrudnij specjalistę. Podziękujesz sobie (i mi) później.

Krzysztof Czukiewski

Właściciel CP System. Pasjonat technologii internetowych. Od 2009 zgłębia tajemnice Wordpressa i optymalizacji SEO. Aktywnie pomaga właścicielom stron www w poprawie ich widoczności w wyszukiwarkach internetowych Google i Bing wykorzystując całą wiedzę i zdobyte przez lata doświadczenie.

Dodaj komentarz

Zamknij menu