Landing Page – czym jest i jak się ją stosuje

Spis treści

Zastanawiasz się, czym jest landing page? Nie wiesz, jak w praktyce wykorzystuje się ten rodzaj witryn internetowych? Ma on wiele przydatnych zastosowań, dlatego zdecydowanie warto dowiedzieć się więcej na jego temat. Zasiądź więc do lektury i przeczytaj wszystko, co Cię interesuje o stronach typu landing page.

Landing page – co to jest?

W internetowej nomenklaturze funkcjonuje przede wszystkim angielska nazwa landing page, rzadziej spotyka się tłumaczenia strona lądowania, strona docelowa czy strona produktowa. Niezależnie od nazewnictwa zadaniem landing page jest nakłonienie użytkownika do określonego działania i osiągnięcie w ten sposób założonego celu marketingowego.

O jakie działania chodzi? Np. kupno produktu, pobranie ebooka lub innego pliku, zapisanie się na newsletter czy pozostawienie swoich danych osobowych. Landing page jest wobec tego nastawiona przede wszystkim na konwersję, pełniąc niezwykle ważną rolę jako końcowy etap działań marketingowych.

Zastosowanie landing page – w marketingu

Na zastosowanie landing page wskazuje nazwa. Jak można się domyślać, strona lądowania jest ostatnim elementem kampanii reklamowych, do których kieruje się użytkowników z innych miejsc, np. z e-mail marketingu, reklam AdWords czy kampanii bannerowej. Landing page nie istnieje więc sama dla siebie i powinna być ściśle powiązana ze strategią danej kampanii.

Tworząc landing page, należy się zastanowić przede wszystkim nad funkcją, jaką ma realizować. Czy jej celem jest bezpośrednia sprzedaż jakiegoś produktu lub usługi, pozyskanie zapytania ofertowego, czy może ściągnięcie pliku przez użytkownika? Projektowanie landing page zawsze powinno się zaczynać od uwzględnienia celu, dla którego strona powstaje.

Dlaczego landing page jest lepszym rozwiązaniem niż sprzedaż w sklepie internetowym lub zdobywanie zapytań ofertowych za pośrednictwem firmowej strony WWW? To proste – witryny typu landing page są po prostu skuteczniejsze i zapewniają wyższą konwersję. Wynika to z faktu, że projektuje się je z myślą o jednym, konkretnym celu, na którym użytkownik całkowicie się skupia, podczas gdy w sklepach internetowych i na stronach firmowych znajduje się wiele „rozpraszaczy” odciągających uwagę odbiorcy od wykonania pożądanego działania.

Struktura i budowa landing page w marketingu

Landing page koncentruje się na jednym, konkretnym zagadnieniu, produkcie, usłudze. Nic innego nie może odrywać użytkownika uwagi od postawionego celu, w związku z czym tego typu witryny są pozbawione menu i nawigacji i zbudowane wyłącznie z jednej podstrony. Brak w nich również zewnętrznych i wewnętrznych odnośników.

Po otwarciu landing page w oczy powinien się rzucać przycisk call to action (CTA), który stanowi wezwanie do działania i pozwala użytkownikowi wykonać aktywność, z myślą o której strona funkcjonuje. W przypadku witryn sprzedażowych przycisk CTA często brzmi Zamów teraz, a w przypadku stron z oprogramowaniem – Pobierz albo Ściągnij. Przyciskowi CTA towarzyszy duże, wysokiej jakości zdjęcie wraz ze sloganem.

Poniżej głównego banneru pojawia się treść, która opisuje ofertę i językiem korzyści próbuje zachęcić użytkownika do wykonania działania. Jeżeli landing page pełni funkcję strony sprzedażowej, w treści opisuje produkt, starając się przekonać, że opłaca się go zamówić.

Warto w tym celu posługiwać się liczbami, statystykami, rekomendacjami i pozytywnymi opiniami na temat produktu, poprawiając w ten sposób jego wiarygodność. U samego dołu landing page należy ponownie umieścić przycisk CTA.

Podsumowując, landing page to znakomity sposób na zwiększenie konwersji. Tego typu strony warto wykorzystać jako ostatnie ogniwo kampanii marketingowych. Ich prawidłowe zaprojektowanie gwarantuje wysoką skuteczność, ale wymaga trzymania się określonych reguł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytanie? Napisz do nas

Uzupełnij formularz poniżej, a nasz zespół skontaktuje się z Tobą w przeciągu jednego dnia roboczego.